Damir Mikec osvojio zlatnu medalju na Svetskom kupu u Milanu

ISSF Svetski Kup
Milano, Italija, 26-27.05.2012.

Srpski olimpijac, reprezentativac Policajca Damir Mikec osvojio je zlatnu medalju na Svetskom kupu u Milanu u gađanju MK pištoljem sa 667,9 (574) kruga. Srebro je pripalo Tian Džangu iz Kine sa 664,6 (568) krugova, dok je bronzanu medalju tek u raspucavanju dodatnim 11. metkom osvojio Đuzepe Đordano (Italija) sa 657,2 (561) krug. Isti rezultat posle finala 667,2 kruga imao je i Bahtamian (Jermenija), ali je Italijan bio sigurniju u dodatnom hicu – 10,6, dok je jermenski reprezentativac „ubio“ 7,6 krugova…

Mikec je u osnovnom delu sa 574 kruga izjednačio sopstveni državni rekord sa Svetskog kupa u Minhenu 2009. Ujedno ovo je i najbolji rezultat na svetskim kupovima ove sezone.

– Presrećan sam, ne samo zbog medalje nego i zbog odličnog rezultata. Lepo je kada na velikom takmičenju u olimpijskoj konkurenciji, postigneš državni rekord. Nije mi smetala ni kiša koja je padala skoro svo vreme – kaže Damir Mikec. – U finalu sam napravio samo jednu grešku, ali ona u suštini nije mogla da bitnije utiče na plasman jer sam imao veliku „foru“ posle osnovnog dela. Meni je 2010. bila najbolja sezona u olimpijskom ciklusu, imao sam čak sedam finala MK i vazdušnim pištoljem. U 2011. sam malo „prikočio“ i fokusirao sam se na olimpijsku 2012. ali nisam mogao da vidim koliko mogu u Londonu na prvom Svetskom kupu jer su vremenski uslovi bili katastrofalni. Nadam se da će i u Minhenu biti dobrih serija, na tom strelištu sam uvek dobro gađao.

Ovo je druga zlatna medalja Damira Mikeca na svetskom kupovima i ukupno četvrta. Pobedio je u Fort Beningu (SAD) 2010. vazdušnim pištoljem i bio je dva puta drugi u Pekingu 2010. vazdušnim i u Minhenu 2009. MK pištoljem. Ukupno je 16. puta u karijeri gađao u finalu na svetskim kupovima.

Na Univerzijadi 2011. je osvojio srebro MK pištoljem. Bio je juniorski vicešampion Evrope MK pištoljem 2004. u Minhenu. Na Olimpijskim igrama u Pekingu bio je sedmi MK pištoljem, a sa šamponata sveta ima dva osma mesta u finalu – 2010. u Minhenu za seniore i 2002. u Lahtiju za juniore. Prošle godine na Svetskim kupovima bio je peti u Fort Beningu, šesti u Minhenu i sedmi u Sidneju.

Olimpijsku vizu za London osvojio je osmim mestom vazdušnim pištoljem na SP u Minhenu, kada je u reprezentaciji sa Zlatićem i Grgićem prigrlio i ekipno srebro.

Odličan plasman, deseto mesto, zabeležio je Dimitrije Grgić sa 559 krugova (91, 95, 93, 93, 94, 93). Finale je vredelo 561 krug! Andrija Zlatić je završio na 24. mestu sa 556 krugova (94, 95, 93, 94, 89, 91) ali su ga dve slabe poslednje serije udaljile od plej ofa.

– Mikec je sjajno gađao osnovni deo i postigao 574 kruga, tako da je ušao u finale kao prvi sa šest krugova prednosti. I finale bi bilo sjajno da nije osmim metkom pogodio 7,6 krugova. Šteta za Dimitrija Grgića, bukvalno u poslednjem metku je izgubio finale. U celini, veoma sam zadovoljan i plasmanima i rezultatima, osvojili smo i dve medalje i sada sa mnogo više optimizma dočekujemo takmičenja u Minhenu – rekao je v.d. selektora Goran Maksimović.

Nemanja Mirosavljev je MK puškom 60 metaka ležeći zauzeo 15. mesto sa 594 kruga (98, 99, 99, 99, 99, 100) i za ulazak u finale trebao mu je krug! Čak četvorica strelaca sa 595 krugova su raspucavala za tri mesta u plej ofu. Drugi srpski predstavnik Stevan Pletikosić zauzeo je 45. mesto sa 589 krugova (98, 98, 99, 97, 99, 98).

– Odlučile su kod Mirosavljeva nijanse, malo slabiji početak i kasnije samo jedna „stotka“ i ispustio je finale. Pletikosić se još „traži“ u ležećem, nešto nije u redu sa stavom kod njega, ali sa nadam da će u Minhenu u treninzima otkloniti greške – kaže v. d. selektora Goran Maksimović.

Pobedio je Belorus Sergej Martinov sa 701,1 (597) krugova ispred Sirila Grafa (Francuska) sa 700,9 (598) i Italijana Marka de Nikola sa 699,8 (597) krugova.

Srpski strelci su u Milanu osvojili dve medalje, zlatnu Damir Mikec MK pištoljem i bronzanu Jasna Šekarić takođe MK pištoljem i gađali su još tri puta u finalu. Nemanja Mirosavljev je bio četvrti MK puškom trostav i sedmi vazdušnom puškom, a Jasna Šekarić peta vazdušnim pištoljem.

U ponedeljak, 21. maja reprezentacija Srbije se seli u Minhen gde od srede 23. maja počinje poslednji svetski kup ove godine. Ekspedicija Srbije biće brojnija u Minhenu za sudiju Nikolu Marića koji je prvi srpski sudija u istoriji imenovan u žiri Svetskog kupa.

U prvom Svetskom kupu u Londonu strelci Srbije su gađali u ukupno tri finala. Šesta je bila Jasna Šekarić MK pištoljem 30 plus 30 metaka i osvojena su dva osma mesta Ivana Maksimović vazdušnom puškom i Nemanja Mirosavljev MK puškom 60 metaka ležeći.

Leave a Reply